Keynote Speakers

    • Stanley Whittingham, Binghamton University, USA
    • Hikari Sakaebe, National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) & Kyushu University, Japan
    • Jurgen Janek, Giessen University, Germany
    • Lauren Marbella, Columbia University, USA
    • Johnson Christopher, Argonne, USA
    • Brett Lucht, University of Rhode Island, USA
    • Marie Liese Doublet, Montpellier, France
    • Yong Yang, Xiamen University, China
    • Tejs Vegge, DTU, Denmark
    • Yong-Mook Kang, Dongguk University, Korea
    • Casas-Cabanas Montse, CIC Energigune, Spain
    • Laurence Croguennec, Université de Bordeaux, France
    • Robert Kostecki, Berkeley National Laboratory, USA
    • Christian Masquelier, Université de Picardie Jules Verne, France
    • Yair Ein Eli, Technion Haifa, Israel
    • Doron Aurbach, Bar Ilan University, Israel
    • Dominic Bresser, HIU, Germany

    Invited Speakers

    • Joel Gaubicher, IMN, CNRS-Université de Nantes, France
    • Claire Villevieille, LEPMI Grenoble, France
    • Erik Berg, Uppsala University, Sweden
    • Betar M. Gallant, MIT, USA
    • Yuki Yamada, Osaka University, Japan
    • Kim See, Caltech, USA
    • Raphaële Clément, University of California Santa Barbara, USA
    • Alexis Grimaud, College de France, France
    • Pieremanuele Canepa, NUS, Singapure
    • Alexandre Ponrouch, ICMAB, Spain
    • Qiang Zhang, Tsinghua University, China
    • Jihyun Hong, Korea Institute of Science and Technology (KIST), Korea
    • Jie Xiao, PNNL, USA
    • David Kwabi, University of Michigan, USA
    • Jun Liu, Pacific Northwest National Laboratory, USA
    • Kisuk Kang, Seoul National University, Korea
    • Atsuo Yamada, University of Tokyo, Japan
    • Nuria Garcia-Araez, Southampton University, UK
    • Dany Carlier, Université de Bordeaux, France
    • Ivana Hassa, University of Warwick, UK
    • Maria Hahlin, Uppsala University, Sweden
    • Mathieu Morcrrete, Université de Picardie Jules Verne, France
    • Patrik Johansson, Chalmers University, Sweden
    • Andy (Xueliang) Sun, The University of Western Ontario, Canada
    • Nae-Lih Wu, National Taiwan University, Taiwan
    • Byoungwoo Kang, Pohang University of Science and Technology (POSTECH), Korea
    • Boryann Liaw, Idaho National Laboratory, USA
    • Adam Best, CRISO Manufacturing, Australia
    • Vanessa Wood, ETH Zurich, Switzerland
    • Max Fichtner, KIT, Germany
    • Venkat Srinivasan, Argonne National Laboratory, USA
    • Corsin Battaglia, EMPA, Switzerland
    • Sathiya Mariyappan, College de France, France
    • Alexey Koposov, University Oslo, Norway
    • Antonella Iadecola, Solay, France
    • Sandrine Lyonnard, CEA, France
    • Isidora Cekic Laskovic, MEET, Germany

    Conference secretariat Information
    CANKARJEV DOM, Cultural and Congress Centre 
    Gregor Rogač
    Prešernova 10, SI-1000 Ljubljana, Slovenia

    Phone: +386 1 2417145
    E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

    Accomodation and delegate registration office

    Prešernova 10, SI-1000 Ljubljana
    Phone: +386 1 241 7136
    E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 


    Scientific Programme Information
    National Institute of Chemistry 
    Prof. dr. Robert Dominko 
    E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.